چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست دوستانه

برگزاری نشست دوستانه پیرامون موضوع پیشرفت دین

 

بسمه تعالی

دوشنبه 30 فروردین ماه همزمان با میلاد امام جواد(ع) نشست دوستانه ای با موضوع پیشرفت دین پا به پای زمان با حضور استاد باخانی دکترای کلام اسلامی برگزار شد که خلاصه ای از بحث های مطرح شده در این جلسه در ادامه آمده است:

1)رابطه ی دین و آزادی : آزادی که غرب توصیف می کند به چه معناست؟ آزادی از چی و برای چی هست؟

درست که بیندیشیم به این نتیجه خواهیم رسید در واقع آزادی که غرب می کند نوعی اسارت است که همان اسارت در چنگال هوای نفس می باشد در حالیکه اسلام آزادی حقیقی را می خواهد و آن آزادی از هوای نفس است.

استاد در ادامه قسمتی از ویژگی های تفکر لیبرال را بیان نموده و توصیه نمودند که افراد حتما مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه نمایند.

2)ابعاد وجودی انسان.

استاد باخانی در پاسخ به سئوال یکی از دین پژوهان ( سئوال: در پاسخ افرادی معتقدند که تنها رفتارهای انسانی داشتن کافی است و نیازی به دین و نماز و ... نیست چه باید گفت؟) ابعاد وجودی انسان را بیان نمودند و فرمودند اکثر این رفتارهایی که این افراد انسانی تلقی می کنند به بعد حیوانی وجود انسان تعلق دارد و فرد نباید در این بعد توقف داشته باشد.

ابعاد وجودی انسان:

1-    بعد جمادات: در صورتی که هدف انسان موضوعاتی چون زیبایی و اندازه داشتن باشد در این بعد توقف کرده است و فرقی با جمادات مثلا یک گوشی همراه ندارد.

2-    بعد نباتات: رشد از شاخصه های گیاهان است و در صورتی که هدف انسان موضوعاتی چون تناسب اندام باشد در این بعد توقف کرده است.

3-    بعد حیوانی: موضوعاتی چون ثروت، قدرت، امانتداری، حیا، کشش به جنس مخالف و ... در بین حیوانات نیز وجود دارد و با انسان مشترک است، پس آنچه که انسان را برتر می سازد بعد 4 و 5 می باشد.

4-    بعد عقلی: بعد فرشته ای، که در اینجا انسان به دنبال علم و معرفت است اما باز به کمال حقیقی نرسیده است.

5-    کمال که همان بی نهایت طلبی است اما اکثر افراد مصداق این بی نهایت را اشتباه گرفته اند، بعضی بی نهایت را در زیبایی می دانند در حالیکه این بعد اول است، و آنکه بی نهایت حقیقی ایت موجودی بی نقص و عیب می باشد که همان خداوند است.

 

3) پیشرفت دین پا به پای زمان

چرا زمانی که صحبت از 1400 سال قبل می شود افراد فقط به اعراب جاهلیت فکر می کنند، چرا فکر نمی کنند در 1400 سال قبل ما افرادی با عقل کامل داشتیم یعنی پیامبر(ص) و ائمه.

دین برای آن ها هم بود.

رژیم صهیونیستی برای کشف رمز پویایی اسلام کنفرانس برگزار کرد، چرا؟

چون تنها دین و آن هم مذهب شیعه هست که پویا است یعنی برای هر موضوع جدید که تا به حال رخ نداده است پاسخ دارد شیعه است و رمز آن هم اجتهاد می باشد.

4)تفاوت لااکراه فی الدین با لا اجبار فی الدین:

استاد در پاسخ به سئوال یکی دیگر از دین پژوهان بیان فرمودند که لا اکراه فی الدین یعنی درون دین که آمدی نباید از دستورات دین اکراه داشته باشی، نباید یکی را عمل کنی و دیگری را رها!

5)دلیل حکم ارتداد

خداوند بر روی دین کامل خود غیرت دارد و دوست ندارد افرادی که دین کامل را انتخاب کرده اند با برگشت از آن بد بخت شوند دقیقا مثل مادری که حاضر است پای پسرش را بشکند ولی او برای معتاد شدن بیرون نرود. (البته حکم اتداد مربوط به زمانی است که تغییر دین خود را علنی کند).

 


١٢:١١ - چهارشنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٥    /    عدد : ٦٣٧١٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج